Denİz Astsubay Okulları Anılar Salonu

Tarihi 1890 yılına dayanan Deniz Astsubay Eğitim ve Öğretimine ilişkin tarihi bilgi ve belgeleri bünyesinde bulunduracak olan Deniz Astsubay Okulları Anılar Salonu 17 Kasım 2004 tarihinde Altınova/Yalova’da açılmıştır. Anılar Salonu, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı bünyesinde yeni inşa edilen eğitim ve öğretim binalarında yer almaktadır.

Anılar Salonunun Nüvesİ;

2003 yılında kaldırılan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu Komutanlığı/Beylerbeyi’de bulunan Okul Anılar Salonu, yeni müzenin çekirdeğini oluşturmuştur. Okulun kapatılma tarihi(2003)'nden birkaç yıl önce kurulmuş olan bu müze, yalnızca okul ile ilgili fotoğrafları, albümleri, anı objelerini, kupaları ve benzeri malzemeleri içermekteydi.

Anılar Salonunun Amacı;

Anılar Salonunun Amaçları şu şekilde belirlenmiştir;
•Deniz Astsubay Okullarının tarihini öğrencilere göstererek aidiyet duygusunu güçlendirmek,
•Önceki yıllara ait üniforma, isim listesi, fotoğraf, yıllık ve albümleri sergileyerek mezunların anılarını geleceğe taşımak,
•Eğitim ve öğretimde kullanılmış olan kitapları, eğitim yardımcı malzemelerini, araç ve gereçlerini sergilemek ve bu malzemelere ilişkin eğitim programı, liste, bilgi ve içeriklerini gelecekteki araştırmacıların hizmetine sunmaktır.

Anılar Salonunda Sergİlenenler;

Gedikli Mektebinden, Deniz Astsubay Hazırlama Okulu, Güverte, Makine, İkmal ve İdari Astsubay Sınıf Okulları ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na kadar Tarihçe Panosu,
•Deniz Astsubay Okulları Öğrencilerinin kıyafetleri,
•Bu güne kadarki mezunların yıllara göre isim listeleri,
•Fotoğraflar ve yıllıklar,
•Okul idaresi tarafından kullanılmış öğrenci albümleri ve dershane oturma planları,
•Eğitim ve öğretimde kullanılmış eğitim yardımcıları müzede sergilenmektedir.
•Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve İngiltere Kralı 8.nci Edward’ın önünde 6 Eylül 1936 tarihinde yapılan 5 Çifte Kürek Yarışması’nda elde edilen Birincilik Kupası, Deniz Gedikli Namzet Mektebi’nin 1936 yılında kazandığı Donanma 4 Çifte Kürek Birincilik Kupası ve Deniz Astsubay Hazırlama Ortaokulu’nun 1954 yılında kazandığı Dumlupınar Turnuvası Voleybol Birinciliği Kupası tarihi önemi haiz seçkin eserler arasında yer almaktadır.
•Bunlara ilave olarak öğrencilerin motivasyonunu artırmak maksadıyla kültür, sanat, spor, bilim ve iş dünyasında başarıları ile gurur duyduğumuz tanınmış mezunlarımız ile ilgili panolar aynı binada öğrencilerin her zaman görebileceği bir holde sergilenmektedir.

img img img
img img img