Tarihçe

img img img img

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda, Askeri Eğitim ve İşbirliği anlaşmaları gereğince Misafir Askeri Öğrencilere eğitim verilmektedir. İlk mezunlarını 2005 yılında veren Okulumuzdan bugüne kadar Türkçe hazırlık eğitimi ile birlikte 139 Misafir Askeri Öğrenci mezun edilmiştir. Halihazırda 28 Misafir Askeri Öğrenci öğrenime deavm etmektedir.
Eğitim

Misafir Askeri Öğrenciler, ülkeleri tarafından belirlenecek olan sınıflarda 2 yıl süre ile meslek yüksekokulu eğitimi almaktadır. Misafir Askeri Öğrenciler ile diğer öğrenciler arasında ders geçme ve disiplin konularında ayrıcalık bulunmamaktadır.
Misafir Askeri Öğrenciye Tanınan İmkanlar

a. Sosyal Tesislerden ve Hizmetlerden Yararlanma:
• MAÖ, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı bünyesinde bulunan kantin, kolaylık ve spor tesislerinden yazılı talimatlara uymak kaydıyla yararlanabilmektedir.
• MAÖ, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı Altınova ve Derince Yerleşkelerinde spor salonu, yüzme havuzu, halı ve çim sahalarından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.


b. Araç İhtiyaçlarının Karşılanması:
• MAÖ’nin Türkiye’ye ilk gelişleri dahil eğitim ve öğretimini tamamlaması, izin, istirahat, hava değişimi nedeniyle Türkiye’den ayrılışlarında ve geri dönüşlerinde eğitim ve öğretim göreceği garnizona ulaştırılması gönderen devletin sorumluluğundadır.
• MAÖ, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığınca; Türkiye’ye ilk gelişinde İstanbul/Kocaeli/Yalova içindeki hava alanı, liman, otogar veya tren istasyonundan mihmandar personel tarafından karşılanır ve mezun olduktan sonra ülkesine uğurlanır.
• Ailelerin karşılanması ve uğurlanması ile ilgili araç istekleri kabul edilmez. Aileler kendi ile birlikte gelip gitmeleri durumunda araçlardan yararlanabilir.


c. Sağlık İşlemleri:
• Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığında öğrenim görmekte olan MAÖ katılışları ve ayrılışları arasındaki süre içerisinde yürürlükteki anlaşma ve protokoller çerçevesinde sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar.
• MAÖ ayakta muayene ve diş bakımları ücretsiz olarak bu hususta yürürlükteki mevzuat çerçevesinde Birinci Basamak Muayene, Aile Sağlığı Merkezi ve Karamürselbey Eğitim Merkezi K.lığı Polikliniği tarafından karşılanır.
• MAÖ tedavileri, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığından verilecek sevk kâğıdı ile Birinci Basamak Muayene, Aile Sağlığı Merkezi ve Karamürselbey Eğitim Merkezi K.lığı Polikliniği tarafından yapılır.
• Birinci Basamak Muayene, Aile Sağlığı Merkezi ve Karamürselbey Eğitim Merkezi K.lığı Polikliniğince, hastane uzmanı tarafından muayenesine gerek görülen MAÖ ayaktan tedavileri sivil devlet hastanelerince ücretsiz karşılanır.

Mezun Misafir Askeri Personel

a. Duyurular
(1) MAP ülkelerine yönelik kutlama mesajları ve tarihleri sisteme yüklenerek, bahse konu kutlama mesajının günü geldiğinde DAMYO TSK Dış Net sayfasında otomatik olarak yayınlanması sağlanacaktır.
(2) Mezun MAP’lara yönelik genel mesajlar gönderilecek (DAMYO Kuruluş Yıldönümü ve Mezuniyet Törenlerine davet vb.)Sık Sorulan Sorular

1.Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda okumak istiyorum. Ne yapmalıyım?
C1.Türk Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Askeri Eğitim ve İşbirliği Anlaşması bulunan dost ve müttefik ülkelere ait öğrenciler belirlenen kontenjanlar dahilinde öğrenim görmektedirler. Bu konuda ülkenizin Deniz Kuvvetleri personeli ile görüşebilirsiniz.


2. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda okumak için Türkçe bilmek şart mı?
C2. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu eğitimi Türkçe olarak verilmekte olup Misafir Askeri Personelin Türkçe seviyesi yetersiz olanları için Türkçe Hazırlık Kursu verilmektedir. Türkçe Hazırlık Kursunu başarı ile tamamlayanlar Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu eğitimine alınmaktadır.


3. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu hakkında daha detaylı bilgi nasıl edinebilirim?
C3. Bu site üzerinden Bize Sorun linki ile sorularınızı cevaplayabiliriz, ayrıca ülkenizde bulunan Türk Büyükelçiliği ve Askeri Ataşelik aracılığıyla daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


4. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu eğitimimi tamamladıktan sonra ne olacak?
C4. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu eğitimini başarı ile tamamladığınızda Türkçe ve İngilizce olarak ayrı ayrı Deniz Astsubayı Diploması ve Önlisans Diploması alarak ülkenizdeki Deniz Kuvvetleri kadrolarında Deniz Astsubayı olarak çalışabileceksiniz.


5. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunuyum. Sınıf arkadaşlarıma ulaşmak istiyorum, ne yapabilirim?
C5. Bize sorun linki üzerinden talebinizi bize iletebilirsiniz.


6. Bu link üzerinden düğün, doğum vb. Bilgileri paylaşmak istiyorum. Ne yapabilirim?
C6. Yayınlamak istediğiniz duyuruyu lütfen bize yazınız.


7. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunuyum, ancak daha sonra mesleğimden ayrıldım. Duyuru veya bilgi paylaşabilir miyim?
C7. Duyuru veya bilgi paylaşmak için Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Misafir Askeri Öğrenci olarak bulunmuş olmak yeterlidir.


8. Size gönderdiğim her duyuru veya bilgi yayınlanacak mı?
C8. Bize gönderdiğiniz duyuru ve fotoğraflar gerekli kontroller yapıldıktan sonra uygun görüldüğü takdirde yayınlanabilecektir.

İletişim

Değerli mezunlarımız;
Sizinle irtibatın sürekliliğini ve öncesinde de olduğu gibi takım ruhunun devamlılığını sağlamak maksadıyla okulumuza ait damyo.map@dzkk.tsk.tr e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Konum

YAZIŞMA ADRESİ:
Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı 77730-Altınova/YALOVA

İNTERNET ADRESİ:
www.damyo.edu.tr

TELEFON:
0 226 462 83 10 – Dahili (2320)

E-POSTA ADRESİ:
damyo.map@dzkk.tsk.trZİYARETÇİLERİMİZ:
webcounterwebsite